Jak oduczyć psa gryzienia? Problem u szczeniąt i dorosłych psów

Gryzienie jest naturalne dla Twojego szczeniaka, ponieważ na tym etapie poznaje on dopiero swoje możliwości i uczy się, co mu wolno, a czego nie. Sprawdza również, jak jego zachowania wpływają na innych – nie wie jeszcze, że kiedy ugryzie Cię w rękę, sprawi Ci ból, a zjedzenie kapcia spowoduje Twoje niezadowolenie. Dlatego najlepiej zająć się tym tematem stosunkowo wcześnie, aby pies nie wyuczył się złych nawyków.

Gryzienie u szczeniaka

Młode zwierzę gryzie najczęściej wtedy, kiedy pojawiają się u niego zęby. Mleczne powinny zacząć rosnąć ok. 3. i 4. tygodnia życia, a następnie od 3. do około 8. miesiąca życia trwa proces wymiany ich na stałe. W tym czasie obgryzanie jest sposobem na swędzące dziąsła.

Pewnie zauważyłeś, że psie rodzeństwo lubi podgryzać się nawzajem w bardzo młodym wieku, a to, czego się nauczą od sióstr, braci i matki, zostaje też w życiu dorosłym. Podczas gryzienia lub żucia w mózgu zwierzęcia uwalniany jest hormon szczęścia, dlatego też jest to naturalna potrzeba młodych i dorosłych psów, która pozwala się zrelaksować. Ważne jest jednak, aby szczenię nauczyło się panować nad siłą zaciskania szczęk. Jeżeli zatem pies zostanie wcześnie zabrany z miotu (przed 8. tyg.), może nie zdążyć poznać wszystkich zasad dotyczących interakcji z innymi i dlatego Twoim zadaniem jest wszystko mu pokazać.

Warto również wspomnieć, że u dorosłych psów gryzienie może być sygnałem, że coś im dolega. Jeśli zatem nasz pupil często gryzie swoje części ciała lub atakuje właściciela, udajmy się do lekarza.

Co robić, żeby oduczyć psa gryzienia?

Kiedy się bawicie, a Twój szczeniak nagle atakuje Twoją dłoń, możesz zacząć go ignorować i odejść. To będzie sygnał, że takie zachowanie powoduje przerwanie dobrej zabawy. Innym sposobem jest głośne okazanie niezadowolenia poprzez wydawanie dźwięków „ała”, „nie wolno”, które powinny zwierzę wprawić w zaskoczenie. Kiedy przerwie gryzienie, pochwal go, aby pojął, że używanie zębów jest dla Ciebie bolesne.

Ważne jest kupienie dobrych gryzaków. Szczeniak będzie wtedy gryzł zabawki, a nie Twoje ręce. Postaw na zabawki wypełnione smakołykami lub takie do szarpania, którymi będziecie bawić się wspólnie. Pamiętaj też o zapewnieniu mu odpowiedniej dawki wysiłku fizycznego, który sprawi, że nasz pupil nie będzie już miał ochoty gryźć rzeczy w domu, nawet jeśli pozostawimy go samego. Na wszelki wypadek pamiętaj jednak, aby nie zostawiać w jego zasięgu przedmiotów, które mogłyby mu zaszkodzić lub których zniszczenia wolałbyś uniknąć.

Inne wpisy

cystocenteza na czym polega

Cystocenteza – na czym polega, wskazania, zalety.

Analiza składu płynu moczowego może dostarczyć sporo informacji o stanie zdrowia naszego pupila. Dlatego weterynarz bardzo często przeprowadza badanie próbki moczu, szczególnie przy podejrzeniu infekcji układu wydalniczego. Pobór materiału do badań ułatwia prosty zabieg zwany cystocentezą. W jakich przypadkach warto go zastosować? Cystocenteza – co to takiego? Badanie polega na punkcji pęcherza moczowego, czyli pobraniu…
Read More
dobry weterynarz

Jakie cechy powinien posiadać profesjonalny weterynarz? Po czym go rozpoznać?

Specjalistycznych gabinetów weterynarii jest wiele, ale czy faktycznie w każdym nasz pupil zyska odpowiednie wsparcie? Z tym może być różnie, ponieważ każdy specjalista będzie miał własny system pracy. Obserwując jednak pewne cechy w zachowaniu weterynarza, można łatwo stwierdzić, czy faktycznie jest to człowiek godny zaufania. W jaki sposób to sprawdzić? Do wszystkiego trzeba mieć powołanie…
Read More
Maltipoo co to za rasa

Maltipoo – co to za rasa psa? Dowiedz się więcej!

Kupując psa, wielu z nas zastanawia się, która rasa będzie najlepszym rozwiązaniem. Owczarek niemiecki może wydać się zbyt dużym przedstawicielem czworonogów dla naszych pociech. Z kolei taki mops wymaga sporo uwagi i czasu. Są jednak rasy, które z pewnością przykują uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych. Maltipoo, czyli hybryda pudla i maltańczyka stanowi tu doskonały…
Read More